Obecnie na rynku mamy wiele rodzajów olejów silnikowych. Wybór odpowiedniego oleju jest kluczowy jeżeli chcemy odpowiednio zadbać o nasz samochód. Decydując się na taki zakup powinniśmy zwrócić uwagę na jego klasę jakości, klasę lepkości oraz na wszelkie dodatki, które ulepszają właściwości oleju.
Baza olejowa
Wybierając olej silnikowy przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na jego bazę olejową. Jest to jeden z podstawowych kryteriów płynów silnikowych. Aktualnie wyróżniamy pod tym kątem trzy rodzaje olejów silnikowych. Pierwsze są oleje mineralne, które oparte są na uszlachetnionych destylatach ropy naftowej. Natomiast w przypadku olejów syntetycznych bazą są wytwory syntezy chemicznej. Ostatnim rodzajem są oleje półsyntetyczne, które są mieszanką obydwu baz.
Najbardziej popularnym olejem silnikowym są oleje syntetyczne. Charakteryzują się one najlepszą ochroną ruchomych części w silniku. Stosuje się je zazwyczaj w nowszych samochodach. W pojazdach z dużym przebiegiem stosuje się oleje mineralne lub półsyntetyczne. Wyróżniają się one jednak słabszą ochronę silnika oraz gorszym jego oczyszczaniem. Użytą bazę olejową powinniśmy znaleźć na etykiecie płynu.
Klasa lepkości oleju silnikowego
Jest to jeden z najważniejszych parametrów olejów silnikowych. Klasę lepkości płynu możemy znaleźć na etykiecie oleju. Klasyfikacja lepkości podawana jest według systemu stworzonego przez SAE. W przypadku olejów całorocznych stosuje się zapis z literą „W” na środku. Cyfra przed tą literą oznacza maksymalną lepkość, jaką olej może osiągać w niskich temperaturach. Natomiast cyfra po literze „W” oznacza gęstość oleju w wysokich temperaturach.
Przykładem takiego oznaczenia jest np. 10W40. Jeśli dobierzemy zbyt wysoką gęstość w niskich temperaturach możemy mieć problem z odpaleniem samochodu na mrozie. Natomiast decydując się na zbyt wysoką gęstość w wysokich temperaturach, olej będzie szybciej tracił swoje właściwości. Tu znajdziesz wysokiej jakości olej silnikowy do diesla.
Klasa jakości oleju silnikowego
Na etykiecie oleju powinniśmy znaleźć również klasę jego jakości. Najbardziej znane oznaczenia jakości oleju powstały dzięki europejskiej organizacji ACEA oraz amerykańskiej organizacji API. Pierwsza litera opisuje do jakiego silnika stosuje się konkretny olej. Litera „A” oznacza silniki benzynowe, litera „B” silniki diesla, natomiast litera „C oznacza silniki wyposażone w DPF.
Po danej literze występuje cyfra, która oznacza jakość konkretnego oleju. Będzie miała ona znaczący wpływ na odpowiednią pielęgnację naszego silnika. Decydując się na konkretny olej powinniśmy sięgnąć po instrukcję obsługi pojazdu. Tam znajdziemy zalecenia producenta dotyczące wyboru odpowiedniego płynu silnikowego. Producent powinien przewidzieć odpowiednią klasę lepkości oraz jakości dla konkretnego modelu samochodu. W ten sposób odpowiednio zadbamy o nasze auto. Porządny olej silnikowy jest kluczowy w pielęgnacji ruchomych części w samochodzie. Bez niego możemy narazić się na zatarcie silnika.
Ostatnio właśnie szukam odpowiedniego oleju do swojego auta. Twój wpis bardzo mi pomógł!
Jeżeli masz własny samochód, warto dowiedzieć się więcej o olejach silnikowych. Jest to podstawowa rzecz w aucie.