Elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa dzieli się na trzy działy. Jest to automatyka eliminacyjna, automatyka prewencyjna oraz automatyka restytucyjna. Zadaniem takiej automatyki jest niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się skutków awarii. Jest to oczywiście możliwe przez szybkie oraz selektywne eliminowanie uszkodzonych fragmentów systemu elektroenergetycznego.
Bardzo ważne zadanie pełni automatyka prewencyjna, której rolą jest informowanie pracownika o zagrożeniach w normalnych stanie pracy systemu. Dzięki temu można zabezpieczyć się przed wszelkimi zakłóceniami w przyszłości. Takim zagrożeniem może być przeciążenie poszczególnych elementów systemu czy brak zbilansowania mocy czynnej i biernej w systemie.
Ostatnim rodzajem jest automatyka restytucyjna. Jej zadaniem jest możliwie jak najszybsze automatyczne zasilenie odbiorców po wyłączeniu uszkodzonego fragmentu.
Podstawowe cechy automatyki zabezpieczeniowej
Najbardziej podstawowymi cechami automatyki zabezpieczeniowej jest między innymi niezawodność, selektywność, szybkość działania oraz czułość działania.
Dzięki rozwojowi systemów elektroenergetycznych oraz konieczności spełniania wyżej wymienionych wymagań można powiedzieć, że na Elektroenergetyczną Automatykę Zabezpieczeniową należy patrzeć nie tylko pod kątem urządzeń zabezpieczeniowych, ale również i funkcji, które mają spełniać pod kątem całych systemów zabezpieczeń. Nie jest to oczywiście zadanie łatwe, jednak prawidłowo zaprojektowany system zabezpieczeń pozwala na reagowanie na wszystkie zakłócenia w taki sposób, aby odpowiednio skonfigurowane urządzenia mogły bez problemu podjąć działania naprawcze. Sprawdź te usługi z zakresu automatyki zabezpieczeniowej http://powersolutions.com.pl/automatyka-zabezpieczeniowa/
Zabezpieczenia elektroenergetyczne bazują na nowych układach przetwarzających i pełnią one takie funkcje jak selekcja sygnałów pomiarowych prądu, dzięki czemu w automatyczny sposób możemy wyodrębnić parametry niezbędne do realizacji określonych funkcji przez Elektroenergetyczną Automatykę Zabezpieczeniową.
Zabezpieczenia pozwalają również na wielopoziomowe przetwarzanie wartości pomiarowych, które są realizowane za pośrednictwem dynamicznej zmiany zakresu próbkowania sygnału analogowego. Dzięki temu możemy sobie pozwolić na poprawę pomiarów dla wartości o bardzo szerokim spektrum.
Możliwa jest także kontrola amplitudy i przesunięcie fazowego prądu i napięcia. To z kolei umożliwia wielopoziomowe identyfikowanie zakłóceń, co jest bardzo pomocne podczas realizacji funkcji samotestowania i kontroli Elektroenergetycznej Automatyki Zabezpieczeniowej.
Podsumowanie
Elektroenergetyczna Automatyka Zabezpieczeniowa dzięki temu, że dzieli się na trzy działy, możliwe jest uniknięcie jakichkolwiek zakłóceń w systemie komputerowym. W ten sposób możemy zabezpieczyć się przed problemami w przyszłości, ale również w trakcie wystąpienia awarii. Obecnie rozwiązania EAZ są o wiele skuteczniejsze niż aparatury sprzed kilku lat. Warto zdecydować się na takie zabezpieczenia, aby efektywnie ochronić nasz system.