Inwestycja w instalację fotowoltaiczną daje wiele korzyści. Dzięki niej możemy korzystać z darmowej i czystej energii. Jest to także rozwiązanie, które wpływa korzystnie na nasze środowisko. Niestety nadal wiele osób ma negatywne podejście co do paneli słonecznych. Poniżej poznacie najpopularniejsze mity na temat fotowoltaiki.
Instalacja paneli fotowoltaicznych się nie opłaca
Niektórzy skupiają się na kwestiach kosztowych przy rozmyślaniu nad inwestycją w panele słoneczne. Warto traktować wydatek na instalacją fotowoltaiczną jako inwestycję długoterminową. Ceny za prąd będą z roku na rok rosnąć, dlatego warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem. Instalacja fotowoltaiczna znacznie obniża nasze rachunki, a sama technologia ma naprawdę długą żywotność. Ponadto możemy skorzystać z wielu dofinansowań lub ulg, dzięki czemu inwestycja zwraca się jeszcze szybciej. Na pełny zwrot możemy liczyć nawet po 6 latach. Oczywiście głównie zależy to od jakości użytych podzespołów, rocznego zapotrzebowania energetycznego itd.
Spadek wydajności paneli słonecznych
Jak się okazuje panele słoneczne mają bardzo długą żywotność. Najwyższy spadek wydajności możemy zauważyć podczas pierwszego roku działania całej instalacji. Szacuje się, że na rok panele tracą 0,5% swojej wydajności. Po 25 latach powinny więc one nadal pracować z skutecznością 87,5%. Wiele przedsiębiorstw daje także gwarancję na wydajność paneli słonecznych, dlatego jeśli okaże się, że będą one mniej skuteczne, możemy zażądać ich wymiany. Obecnie instaluje się także oprogramowanie do monitoringu paneli słonecznych, dzięki czemu mamy bezpośredni wgląd w produkowaną energię.
Słaby stopień nasłonecznienia w Polsce
Wiele osób ma obawy co do stopnia nasłonecznienia w naszym kraju. Krótki okres letni oraz częste zachmurzenia według nich ma duży wpływ na wydajność pracy naszej instalacji. Jak się okazuje nasza strefa klimatyczna świetnie wpływa na prace paneli fotowoltaicznych. Wystarczy odpowiednio je nachylić w kierunku południowym. Kąt nachylenia zazwyczaj wynosi od 25 do 40 stopni. Problemem może być tylko dach, który jest skierowany tylko i wyłącznie w stronę północną. W takich sytuacjach lepiej zdecydować się na instalację na gruncie.
Instalacja fotowoltaiczna nie działa przez cały rok
Obecnie fotowoltaika dla rolnika działa w taki sposób, że umożliwiaj pobieranie energii nawet przy częściowych zachmurzeniu. Poza okresem letnim wydajność paneli nadal spada, jednak możemy ciągle magazynować energię, którą produkujemy. Warto zastanowić się nad rozwiązaniem on-grid, które umożliwia nam przekazywanie nadwyżek energii wyprodukowanej w lato do ogólnej sieci energetycznej. Dzięki temu możemy wykorzystać je w okresie jesienno-zimowym.
Droga konserwacja
Dobrze zamontowane panele słoneczne nie będą posiadały ruchomych elementów oraz innych konstrukcji. Dlatego nie będą one wymagały kosztownej konserwacji. Zazwyczaj zleca się czyszczenie instalacji raz na rok lub 2 lata. Warto tutaj zdecydować się na usługi profesjonalistów, którzy będą wiedzieli jak się za to zabrać. W ten sposób unikniemy jakichkolwiek uszkodzeń. Pamiętajmy o tym, że instalacja jest objęta gwarancją, dlatego w przypadku jakiejkolwiek awarii nie spowodowanej przez nas, powinniśmy zgłosić się do producenta lub instalatora.