Wielu ludzi marzy o tym, żeby stworzyć piękny i przytulny ogród. Przebywanie wśród zieleni potrafi niesamowicie odprężyć oraz wyciszyć człowieka po całym dniu aktywności. Tak naprawdę każdy z nas może stworzyć swój własny pomysł na ogród, w którym będzie mógł odpocząć po pracy.
Zielone przestrzenie są również świetnym pomysłem na miejsce zabaw dla dzieci. W przypadku tworzenia ogrodu najważniejszą rzeczą jest stworzenie odpowiedniej aranżacji ogrodu. Poniżej przedstawimy wam parę ciekawych pomysłów na piękny ogród.
Ogród przydomowy
Ogród tego typu powinien przede wszystkim uwzględniać różne zabudowania, rzeźbę terenu oraz wygląd całego otoczenia. Musimy pamiętać o odpowiednim doborze roślin, dlatego drzewa, krzewy czy kwiaty muszą być bardzo przemyślanym wyborem. Posiadając niewielką przestrzeń na ogród, wszelkie drzewa oraz krzewy powinny osiągać docelowo niską wysokość. Świetnym pomysłem może być także stworzenie oczka wodnego, które jest niezwykłym elementem kompozycyjnym. Dzięki temu dodamy więcej natury do naszego ogrodu.
Ogród frontowy
Jest to jeden z tych ogrodów, które przyciągają uwagę praktycznie wszystkich przechodniów. Warto więc zdecydować się na oryginalne dobranie wszelkich roślin. Pamiętajmy także o odpowiednim ułożeniu roślin oraz wypielęgnowaniu trawnika. Ogród ten zdecydowanie pełni funkcję reprezentacyjną. Jest to swego rodzaju wizytówka domu, więc musimy regularnie dbać o tą przestrzeń. Osoby decydujące się na ogród frontowy często posiadają barwne krzewy liściaste. Kiedy znajduje się on blisko ulicy, warto postawić na żywopłot, który wyciszy uliczny hałas.
Ogród wiejski
Ten rodzaj ogrodu uwzględnia zabudowania, ukształtowanie najbliższego ogrodu oraz panujący na nim klimat. Pamiętajmy o tym, że ogród musi tworzyć razem z domem całość, dlatego najczęściej ogrody wiejskie spotkamy przy tradycyjnych zabudowaniach w tym samym stylu. Wiele osób decyduje się w takim ogrodzie na dodatkowe elementy kamienne oraz drewniane. Planowany jest tutaj najczęściej podział na część użytkową, która obejmuje warzywniak, ogród ziołowy oraz sad, i na część ozdobną, gdzie swoje miejsce znajdują kwiaty, byliny, krzewy oraz meble służące do odpoczynku.
Ogród klasyczny
W tych ogrodach znajduje się praktycznie całe otoczenie domu. Warto jednak pamiętać o tym, że część frontowa, strefa wypoczynkowa oraz strefa użytkowa musi być spójna stylistycznie. Styl klasyczny nawiązuje do renesansowych ogrodów, które charakteryzowały się czytelną kompozycją oraz większą przestrzenią, dzięki czemu każdy z domowników mógł swobodnie poruszać się po ogrodzie. Najczęściej charakterystycznymi elementami ogrodów klasycznych są estetyczne podjazdy wykonane z kostki brukowej. Możemy także zdecydować się na niskie bukszpany, rabaty, rzadkie pnącza, różane alejki lub rośliny śródziemnomorskie.
Ogród japoński
Ten ogród możemy zaaranżować nawet na niewielkiej przestrzeni. Tutaj wykorzystuje się ukształtowanie terenu oraz istniejące już rośliny na korzyść ogrodu. Są one eleganckie oraz harmonijne. Bardzo często możemy spotkać się z wodnymi elementami w takim ogrodzie. Możemy zdecydować się na dwa oczka wodne połączone strumykiem albo wodospadem. W takim przypadku nierówność terenu jest wręcz wymagana.
Dzięki tym poradom o wiele prościej będzie mi założyć własny ogród. Na pewno skorzystam z tych wskazówek!